تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ساعت ۱۰:۵۴ کد مطلب: 33448
 از کلات نادری چه خبر؟
گفتگو با محمد صیاد اربابی رئیس شعبه هلال احمر شهرستان مرزی کلات
درمورد شهرستان (فرصت ها چالش ها محرومیت ها و.. )کمی توضیح دهید؟
شهرستان کلات نادر با وسعتی در حدود 3286 کیلومتر مربع در میان رشته کوههای هزار مسجد قرار گرفته است.آب و هوای آن معتدل کوهستانی و ارتفاع آن از سطح دریا 2100 متر می باشد.بارانهای مستمر بهاری وپاییزی و رودخانه های پر آب از سیمای شهرستان هستند. شامل دو بخش و چهار دهستان و صد و چهل پارچه ، آبادی می باشد.
این شهرستان بدلیل اماکن تاریخی و طبیعت زیبا مقصد گردشگری بسیاری از هموطنان عزیز می باشد.شهرستان کلات از شمال و شمال شرقی با کشور ترکمنستان مرز مشترک دارد و با توجه به مرزی بودن و گردشگری بودن منطقه ، همه ساله گردشگران و کوهنوردان زیادی راهی می شوندکه خودش باعث می شود که در شرایط سخت و بارانی و یا مه گرفتگی تعدادی از کوهنوردان و گردشگران ... نیازمند به کمک های امدادی باشند و هم چنین سیلابهای فصلی و حوادث کوهستان از دیگر مخاطرات شهرستان می باشد .

ازخودتان بگویید؟(چند ساله اید؟چه رشته ی تحصیل کرده اید؟کدام شهرستان متولد شدید
و...)
از چه زمانی وارد هلال احمر شده اید؟چرا برای خدمت جمعیت هلال احمر را انتخاب کرده اید؟و با چه انگیزه ی.. اعضای خانواده چقدر توانسته اند با کار شما ارتباط برقرار کنند؟
اینجانب محمد صیاد اربابی متولد 1348 محل تولد شاهرود و در رشته علوم اجتماعی دانشگاه علامه تهران در سال 1375 بعد از پایان خدمت بصورت طرح وارد جمعیت شدم و به عنوان مددکار اجتماعی مجتمع پرورش کودکان شهید هاشمی نژاد هلال مشهد آغازبه فعالیت کردم
جمعیت هلال احمر در بین مردم ازجایگاه خوبی برخورداراست و من خودم نیز از بین چند موقعیت شغلی ، جمعیت هلال احمر را انتخاب کردم.همسرم به عنوان یکی از داوطلبین برجسته شناخته شده اند و چندین بار از طرف رئیس جمعیت و رئیس سازمان داوطلبان و سایر مدیران لوح تقدیر دریافت کرده اند.من دارای سه فرزند می باشم که پسرانم به عنوان امدادگر در جمعیت فعالیت داشته و دارند .

درشعبه محل خدمت خود چه خدماتی را اراءه میکنید؟
با توجه به کوهستانی بودن منطقه کلات و رودخانه های فصلی تفسیر خدمات این جمعیت امداد کوهستان و حوادث و سیلاب و برف و کولاک و... می باشد.
درموردپایگاه امدادی شهرستان و خدماتی که در این پایگاه اراءه میدهید بگویید؟
پایگاه امداد جاده ای شهدای امدادگر کلات با بکارگیری امدادگران ایثارگر و فداکار و آموزش دیده همواره در همه حوادث به عنوان تیم های آماده کننده وارد عمل می شوند که در حوادث جاده ای و کوهستانی این امر مشهودتر است.
رابطه شما با امدادگران وداوطلبان شعبه چگونه است ؟
با توجه به تجربه چندین ساله و ارتباط با امدادگران در طول این چند سال ، صمیمانه ودلسوزانه بوده و به عنوان بزرگتر ارتباطی پدرانه مانند اعضای خانواده داشته ام و از خوشحالی آنها ، شاد و از ناراحتی و مشکلات آنها ، ناراحت می شوم.
در زمان حوادث همه امدادگران پر تلاش این جمعیت به صورت جدی و طبق وظیفه محوله عمل می کنند. جا دارد در اینجا از همه آنها تشکر به عمل بیاورم.
شیرین ترین و تلخترین خاطره خدمت در هلال احمررا بگویید؟
تلخ ترین خاطره خدمت بنده حادثه بسیار دلخراش بم بود که در طی کش و قوص های دردناک مردم حادثه دیده ، با دو دختر نوجوان متاثر از واقعه برخورد کردم که این دو دختر خانم در عین حفظ عفت و احترام خود از دستیابی به کمک های جمعیت محروم مانده بودند که در پی اطلاع ما از وضعیت آنها به لطف خدا توانستیم کمک مورد نیازرا به آنها برسانیم این صحنه که دو نفر کل خانواده خود را از دست داده بودند بنده را خیلی متاسف و متاثر کرد.
شیرین ترین خاطره خدمت بنده در زمانی که خدمات داوطلبانه برای خانواده های محروم ارائه می کردیم در بین آنها خانواده ی مستعضفی بود که پدر خانواده فوت کرده بود و مادر خانواده هم مریض بود یک دختر 5 ساله در این خانواده بود که شکاف کام داشت و توانایی تکلم نداشت و طی زمانی که به آنها کمک می کردیم لبخدی بسیار زیبا بر لبانش نقش بسته بود که در ذهنم لبخندی از خدا برایم تداعی می شد وانگار رضایت خدا را در چهره آن بچه می دیدم .

تا بحال در عملیات امدادی شرکت کرده اید؟
از جمله عملیاتهای امدادی که بنده در آن انجام وظیفه نمودم حادثه زلزله قائم مسئول امداد رسانی به مصدومین بستری شده در بیمارستان بودم. در حادثه بم هم حضور داشتم و هم چنین در حوادثی مانند سیلاب و برف و جادهای و.... قبلا در شعبه جمعیت سرخس به عنوان ریاست مشغول خدمت رسانی بودم و در حال حاظر نیز در شعبه کلات با همین سمت مشغول خدمت رسانی می باشم.
مهمترین چالشی که هلال احمر شعبه با آن مواجه است؟
با توجه به تازه تاسیس بودن و حادثه خیز بودن و و جاده های روستایی صعب العبور و کوهستانی بودن آنها ، کمبود امکانات اولیه نجات در کوهستان، ارتباطات خودرویی ، نداشتن ساختمان اداری و مهم تر از همه مجوز پایگاه کوهستان نیاز مبرم این جمعیت است.

چه پیشنهادی برای ارتقاء کیفیت عملکرد هلال احمر در حوزه جذب جوانان و داوطلبان دارید؟
با توجه به اهمیت عضویت در جمعیت هلال احمر به خصوص جوانان ، بسیار مهم و ضروری می باشد و آینده این جمعیت هم به این جوانان امدادگر کلات بستگی دارد.برگزاری کلاسهای امدادی و توجه فرهنگ فراگیری آزمونهای امدادی مبتنی با نیازهای محله امر مهم در این راستا می باشد.

حرف نا گفته ی(حرف آخر)اگر دارید ؟
لبخند رضایت خداوند در چهره رضایت آسیب دیدگان است و باز هم باز هم جا دارد از امدادگران ایثارگر و فداکار هلال احمر کلات تقدیروتشکربه عمل بیاورم .
ارسال به دوستان  نسخه چاپی


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی